9 Ιούλ

Στον αστερισμό του Γκριζμάν

(0)

Κοινοποίησέ το!

Οταν ξεκινούσε το Euro 2016, ο Αντουάν Γκριζμάν ήταν ένας κουρασμένος παίκτης, απογοητευμένος από την απώλεια του Τσάμπιονς Λιγκ (και ενός πέναλτι στον τελικό εκείνο), που δεν μπορούσε να προσφέρει αυτά που περίμεναν οι συμπατριώτες του από αυτόν. Στον δεύτερο αγώνα της διοργάνωσης, κατά της Αλβανίας, δεν ξεκίνησε καν βασικός.

Ομως ερχόμενος από τον πάγκο άνοιξε… λογαριασμό και έκτοτε δεν κοίταξε πίσω. Χθες οδήγησε τη Γαλλία σε μια ιστορική πρόκριση επί της Γερμανίας, την πρώτη σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης, πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα στο 2-0 της Μασσαλίας.

Μια ομάδα που σφύζει από υγεία και νιάτα, που ρισκάρει, που παίζει με την τύχη της αλλά βρίσκεται σε καλό άστρο… Αυτή είναι η Γαλλία, που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις απουσίες -πολύ σημαντικές τελικά- της Γερμανίας (Χούμελς, Κεντίρα και κυρίως Γκόμες) για να πάρει δίκαια το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής στο ραντεβού με την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν ορμητικά στον αγώνα, όπως τους υπαγόρευε το επιθετικό στήσιμο από τον Ντιντιέ Ντεσάν και για το οποίο «θυσιάστηκε» στον πάγκο ο Εν’Γκολό Καντέ. Πίεζαν σε όλο το γήπεδο και μπλόκαραν τελείως το passing game των Γερμανών απομονώνοντας τους δύο μπαλαδόρους τους, Οζίλ και Κρόος.

Μόλις στο 7ο λεπτό ο Γκριζμάν δοκίμασε τα ρεφλέξ του Μάνουελ Νόιερ ύστερα από εξαιρετικό συνδυασμό της γαλλικής επίθεσης.

Με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, η Νατσιοναλμάνσαφτ πήρε τον έλεγχο της μπάλας και μετέφερε τη δράση στο άλλο μισό του γηπέδου. Ομως ο Μίλερ σούταρε μόλις άουτ (14’) και ο Γιορίς δήλωσε «παρών» στις προσπάθειες των Τζαν (15’), Σβαϊνστάιγκερ (27’) και Μίλερ (40’).

Οι Γερμανοί στο τελευταίο πεντάλεπτο έχασαν μερικές εύκολες μπάλες στο κέντρο «προσκαλώντας» τη Γαλλία να βγει μπροστά.

Στο 42’, ο Ζιρού ξεχύθηκε στην επίθεση και ενώ το «Βελοντρόμ» σηκώθηκε όρθιο για να πανηγυρίσει, ο Χέβεντες έκανε το τάκλιν της διοργάνωσης και απέτρεψε το μοιραίο. Το οποίο όμως συνέβη τρία λεπτά αργότερα. Ο Σβαϊνστάιγκερ έκανε ανόητο χέρι, κάτι σαν τάπα στην κεφαλιά του Εβρά. Ο Γκριζμάν εκτέλεσε αριστοτεχνικό πέναλτι για το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο, με τους Γάλλους πιο ζωηρούς στην επίθεση και μόλις στο 46’ να χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζιρού. Οι Γερμανοί ήταν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, αλλά οι ισορροπίες είχαν αλλάξει.

Οι «μπλε» έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, με τον νεαρό Ουμτιτί να κυριαρχεί απόλυτα στον αέρα, ήταν πιο ξεκούραστοι από τους αντιπάλους τους και εκμεταλλεύτηκαν τη φυσική τους κατάσταση για να παίζουν παιχνίδι αντεπιθέσεων.

Για τους παίκτες του Λεβ αντίθετα τίποτε δεν λειτουργούσε σωστά. Εχασαν τον Μπόατενγκ με τραυματισμό στο 60’ και δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το 2-0. Ο Κίμιχ έχασε την μπάλα και η σέντρα του Πογκμπά ανάγκασε τον Νόιερ να κάνει έξοδο για τα… πανηγύρια. Μόλις που άγγιξε την μπάλα, η οποία στρώθηκε στα πόδια του Γκριζμάν που σούταρε στην αφύλακτη εστία για το 2-0.

Ομως οι Γερμανοί είναι… Γερμανοί. Δεν άφησαν την απογοήτευση να τους καταβάλει. Στο 75’ ο Κίμιχ είχε σουτ στο δοκάρι, στο 77’ η μπάλα έφυγε μόλις άουτ σε χτύπημα φάουλ του Ντράξλερ, στο 80’ ο Μουστάφι βρέθηκε κοντά στο γκολ, ενώ στο 83’ ήταν η σειρά του Χέβεντες.

Η Νατσιοναλμάνσαφτ άξιζε ένα γκολ, αλλά αυτό δεν ερχόταν. Δεν ήταν η βραδιά τους. Κάτι που κατάλαβαν -και με το παραπάνω- στην εκπληκτική απόκρουση του, φανταστικού χθες, Γιορίς στο 93ο λεπτό στην κεφαλιά του Κίμιχ.

Πλέον οι Γάλλοι έχουν πάρει τον δρόμο για το Παρίσι. Εκεί όπου θα επιχειρήσουν να κατακτήσουν για τρίτη φορά ένα τουρνουά που διοργανώνουν οι ίδιοι (μετά το 1984 και 1998).

Απέναντί τους ο Κριστιάνο Ρονάλντο και η Πορτογαλία. Ομως αυτός ο Αντουάν Γκριζμάν, στη φόρμα που βρίσκεται τώρα, θα αφήσει τον Πορτογάλο να του στερήσει άλλη μια κούπα φέτος μετά από εκείνη του Τσάμπιονς Λιγκ; Απάντηση, το βράδυ της Κυριακής.

Categories: ΑΘΛΗΤΙΚΑ